čtvrtek 5. listopadu 2015

Small oak cabinet - part 2


Last time im ended my post with cabinet doors. I decided to use flat panels since I think they suit better. I only routed small radius with an edge on both outer and inner perimeter. But I did something different for outer edge - I ran the doors through verticaly instead of horizontaly, so the edge made by router bit is on the edge of the doors and not on the face as usual. The reason for this is because I plan to place the door a little bit proud of the front face of the cabinet. I played a little bit with scrap wood and came to this solution which gives it a very nice look.


Next I wanted to decorate corner posts with some flutes. I don't have any router bit suitable for this operation, so I made a scratch stock from old hand saw blade.  It makes flutes 8mm wide, I placed three of them on front face of the posts.




I glued up the carcass, in two steps. Both sides separately and then the whole carcass. Then I applied decorative moulding made on my router table. I glued the moulding and secured with brad nails.




Top board is glued and rough sanded. I played a little bit with scraps to find the edge profile which will suit it the best, but from all variants I like simple roundover the best. Next picture shows it right from the router, before sanding. (my cheap router bit isn't very good, it leaves some ridges I have to sand of)


And finally a picture of what I have so far. I still have to make the drawer (there is only a drawer front on the picture). And I have to turn small feet.



Dubová skříňka - pokračování

Poslední příspěvek jsem zakončil u rozpracovaných dvířek. Nakonec jsem se skutečně rozhodl pro plochý panel a dekorativní okraj vyfrézoval na vnitřním i vnějším okraji dvířek. Použil jsem běžnou rádiusovou frézu, ale u vnějšího okraje jsem ji použil obráceně, než je obvyklé. Na frézovací stolek jsem nasadil pravítko, abych o ně mohl dvířka svisle opřít a v této poloze ofrézovat. Díky tomu teď nemám ten malý "schůdek" na přední ploše dvířek, ale na okraji. Dvířka nebudou totiž vložená do rámu úplně, ale budou částečně vystupovat, což výrazně oživí celkový vzhled.

Dále jsem trošku ozdobil rohové sloupky. Protože nemám frézu vhodného tvaru, vyrobil jsem si tradiční nástroj - jednoduchý škrabák. Ze staré, dávno tupé pilky "ocasky" jsem úhlovou bruskou odřízl kousek a na kotoučové brusce vybrousil potřebný tvar. V tomto případě byl velmi jednoduchý - prostý půlkruh, 4mm poloměr. Z odřezků dřeva jsem vyřízl držák, k tomu dva šrouby a křídlové matice a nástroj byl hotov. Na každý sloupek jsem potom vyškrabal tři rovnoběžné drážky.



Potom už jsem mohl slepit korpus skříňky, nejdříve samostatně obě boční strany a potom celý korpus dohromady. Dolní a horní okraj jsem potom ozdobil frézovanými profily - ty jsem vyfrézoval na mém frézovacím stolku, přilepil a pojistil nastřelovacími hřebíčky.



Horní desku mám slepenou a trochu jsem na odřezcích experimentoval s profilem jejího okraje, který se bude nejlépe hodit k profilu pod jejím okrajem. Ze všech pokusů se mi nejvíc líbí nejjednodušší varianta - prostý půlkruhový okraj - na následující fotce je přímo frézy, ještě potřebuje obrousit.

A na závěr tohoto příspěvku ještě pohled na momentální stav. Dvířka jsou namontovaná na pantech, zbývá dodělat zásuvku  (na obrázku je  pouze čelo vložené do výřezu). Taky ještě chybí soustružené nožky, proto mám vpředu podložený ten hranolek :-) Potom už jenom vše vybrousit a povrchovka.



úterý 6. října 2015

Dubová skříňka


Nedávno jsem se pustil do dalšího projektu, zadavatelem byla moje žena. Má jít o skříňku s dvoukřídlými dvířky a jedním šuplíkem, která bude stát na chodbě před kuchyní a bude sloužit pro ukládání věcí, které se v kuchyni nepoužívají každý den a nemusí tedy být úplně po ruce. Využil jsem tedy příležitosti si vyzkoušet nějaké techniky a navrhl takovouto skříňku.




Použiju opět dub a jako povrchovku zkusím čpavkování a olej, stejně jako  na nástěnných hodinách, které jsem dělal na jaře . Pokud jde o konstrukci, rozhodl jsem se použít hodně vložených panelů, nejen na dvířkách, ale i na celém korpusu. Je to sice pracnější na výrobu, ale ušetří se tím materiál, tedy i hmotnost a navíc se mi to tak líbí :-)

Rozložený návrh konstrukce, aby bylo vidět i spoje




Dub o tloušťce 33mm mám opět z místní pily. Tentokrát jsem tam našel opravdu pěkné kousky, některé měly i 60 cm na šířku. Hned jsem ho nahrubo nařezal, ohobloval a nechal pár dnů aklimatizovat v dílně. Potom jsem slepil rohové sloupky korpusu a vyhobloval na průřez 40x40mm. Dlaby a drážky pro výplně jsem vyfrézoval horní frézkou. Čepy vyřezávám na pile a následně začišťuji římsovníkem a dlátem. Až poté, co jsem měl oba boky nasucho sestavené, mě napadlo, že bych je mohl přizdobit jednoduchým profilem, na který mám frézu. Nemohl jsem jej ale jednoduše vyfrézovat kolem dokola, protože by se v rozích nepotkalo. Proto jsem ho vyfrézoval jen do vodorovných dílů a na ty svislé jsem si vyfrézoval profil bokem a přilepil.




Zadní stěna skříněk obvykle není vidět a proto se dnes vyrábí z překližky nebo levněji ze sololitu. Toto řešení se mi ale moc nezamlouvá a navíc se mi nahromadily odřezky dubu z několika předchozích výrobků a tak jsem se rozhodl udělat záda stejným stylem jako celou skříňku. Řezivo nakupuju v tloušťce cca 33mm a často potřebuju díly v tloušťce pod 20mm. Místo abych nadbytečných zhruba 13mm prostě proměnil v hobliny, raději ho rozřežu na pile a hobluju už jen minimum. Zbudou mi tak prkénka o tloušťce okolo 8-9mm, ze kterých slepím spárovku a protáhnu ji na 6mm. Z dalších odřezků jsem slepil hranolky 18x50mm, ze který je sestavem rám zadní stěny a výplně jsou právě ty 6mm panely.

Nasucho sestavená zadní stěna



Dvířka jsou opět spojená na čep a dlab. Protože mám nahoře tu ozdobnou křivku, snažil jsem se vybrat takový kousek dřeva, na němž se léta obtáčí kolem nějaké přirozené vady (suku, praskliny) a díky tomu mi budou trochu kopírovat vyřezaný ornament. Podařilo se mi najít dvě taková místa a jsem zvědavý, jak to bude vypadat po povrchovce :-)


Teď budu trochu experimentovat, jestli se pro tato dvířka bude víc hodit obyčejný plochý panel, nebo jestli bude líp vypadat panel vyfrézovaný tak, aby jeho přední strana byla ve stejné rovině jako rám dvířek. Zatím se kloním spíš k variantě plochého panelu, ale ještě se uvidí.

Small oak cabinet


My wife asked me to build a cabinet to store some things from the kitchen which are not used so often and thus can be stored in the corridor next to the kitchen. She wanted a cabinet with a double door and one drawer above. Using Sketchup I designed this.




I'm going to use oak for this project and plan to darken it with amonia. Then I'll put an oil finish on it. All the construction will be made using frames and flat pannels, which is a litle bit of work but I like it very much.

Here is how the joinery will be done using mortises and tennons.




My boards bought on local saw mill are 33mm thick. This time I found some really nice and wide pieces, some of them was 60cm wide. I milled them to rough dimensions and let them sit in my shop for a few days. Then I glued four corner post from two layers of wood and milled them to 40x40mm.

Mortises and dadoes are cut using hand held router, tennons are cut on table saw and cleaned with rabbet plane and chisels. After I dry assembled cabinet sides, I realised, I should add small beading around the perimeter. But I couldn't simply route them since they wouldn't match in the corners. So I routed them on horizontal  rails only and for stiles I made them separately and glued them on.  




Cabinet back is usually made from plywood or MDF since it is not visible. But as I want to use amonia to darken the wood, I need all the parts to be made of the same wood. Plus I had lot of ofcuts laying around the shop, not suitable for visible parts of the cabinet, so I glued them together and made a frame.  The wood I buy is usually 33mm thick and when I need something less then 20mm, it would be a big waste of material to simply plane it down, turning some 13mm of wood to chips. So I'm resawing the boards and what's left after are board of thickness about 8-9mm, which can be glued together and planed easily to 6mm. And this is exactly what I did for back panel of my cabinet.

Dry assembly of back panel.



Doors are again simple mortise and tennon construction. Upper rail has a decorative curve on it which I cut on the bandsaw and using template routed to exact shape. I wanted the grain to follow that curve (not my idea, I've seen it on Youtube :-) ) so I tried to find some wood where the grain naturaly curves around some knot or other defect in wood. I think I have found such a pieces, but after finish I will see the result. 


Now I want to do some tests because I'm not sure what type of panels will suit the doors better - flat or raised. I'm inclined to use flat panels now.

pondělí 22. června 2015

Drážkovací hoblíky/Grooving planes

Dnes jsem si vyrobil tyto dva drážkovací hoblíky, podle článku z Fine Woodworking, na který jsem narazil na internetu. Jeden hoblík má tělo z buku, druhý z třešně, prostřední vrstva u obou je broskev, stejně jako klínek želízka. Želízko samotné jsem vybrousil ze starého nože z hoblovky, zatím mám hotové jen jedno, broušení jde velmi pomalu, protože jde o HSS ocel a nesmí se přehřát. Takže druhé želízko je zatím vybroušené jen z poloviny. Šířka želízka je 6mm a hloubka vytvořené drážky taky 6mm.

Today I made these two grooving planes, inspired by the article from Fine Woodworking magazine which I found on the Internet. I used beech for the sides of the first plane and cherry for the second one. The middle layer for both planes is made of peach wood and the same wood is used for wedges. Blade is ground from the old jointer knife, still working on the second one because I need to work slowly and not overheat the HSS steel. So the second blade is half way ground. Blade width is 6mm (1/4") and cutting depth is also 6mm (1/4").







neděle 26. dubna 2015

TV Stand/Entertainment centre - project completed

My last post about this project ended with some pictures of ornaments carving and today I can post pictures of completed project. It is already placed in our living room now.

Short summary at the end of this series.
Material si solid cherry, overall dimensions are aprox. 1,5m x 0,5m and height is 0,6m.  All decorations are hand carved, mostly right into the parts, except the ornaments on doors, which are carved separately and glued on.

Finish is water based dye made by Italian company Renner and two coats of 2K acrylic lacquer  Cloucryl Farbloss (this one is made in Germany).

This piece of furniture will serve as multimedia centre in our living room - as TV stand and place to store DVD recorder, hifi etc. (I have to remove that old silver coloured hifi and replace it with something more dark :-) )






Skříňka pod televizi - dokončení

Naposledy jsem na blogu psal o vyřezávaných ornamentech na dvířka a dnes přicházím už se snímky hotové skříňky. Včera jsem ji přenesl do obýváku a nainstaloval  na místo.

Na závěr této série článků tedy ještě malá rekapitulace.

Celá skříňka je z masivního třešňového dřeva, rozměry jsou přibližně 1,5m x 0,5m a výška 0,6m. Všechny ornamenty jsou ručně vyřezané řezbářskými dláty, většinou jsou vyřezány přímo do příslušného dílu, jen ornamenty na dvířkách jsou vyřezány samostatně a přilepeny.

Povrchová úprava je vodouředitelné mořidlo Renner a dvě vrstvy dvousložkového akrylového laku Cloucryl Farbloss. Vše doplněno rustikálním kováním.

Skříňka bude sloužit u nás doma jako multimediální centrum - televize, DVD přehrávač, hifi...(to stříbrné hifi budu muset vyměnit za černé, ať tam tak nesvítí :-) ...stejně je to staré zařízení, které neumí přehrávat nové formáty).








pátek 13. února 2015

Chairs for children

A couple months ago I posted several articles about a writing desk for my son. We planned to buy a modern, metal chair on casters, but we had no luck at local stores. My son isn't very tall and he couldn't reach the floor with his legs, because minimum height of chairs was 36cm. I was thinking about making some box he can rest his legs on, but then I decided to build small wooden chair. And after he will grow a little bit, I can buy the bigger one on casters.
And because I have two children, I had to built two chairs at once.

I didn't need to buy wood for this project, because I had few pieces of beech at home. They were leftovers from my workbench built last summer.

Legs are 30 by 30mm square, the back ones are cut to shape on bandsaw a shaped to final shape on my router table using  template and straight bit with guide bearing. Curved back slats are cut on bandsaw and the cut was cleaned with hand plane on the outer side. Because I don't have a plane which is able to do the same for inner, concave side, I had to improvise. I used angle grinder with sandpaper disc, very carefully. And then sanded everything using flexible sanding strips.

Parts are joined with classical mortise and tenon joinery. I'm always doing mortises first, usually using a router. In this case, they are 8mm thisk. Tenons are cut on table saw and fitted with rabet plane.

The seat is slightly carved using angle grinder with sandpaper disc.

All edges are rounded to 3,2mm radius, except back slats, which have 6,3mm radius. Finish is the same dye as on writing desk and water based lacquer on top.

The seat height is 32cm a it is just the right height for my kids at this time.




Dětské židle

K pracovnímu stolku, který jsem vyrobil synkovi a o němž jsem na blogu už psal, jsme chtěli koupit židli. Plánovali jsme moderní, kolečkovou a rostoucí, ale v obchodech jsme moc neuspěli. Synek nám zatím moc nenarostl a na židlích s minimální výšku sedáku 36cm nedosáhl nohama na zem. Mohl bych sice vymýšlet nějaký podstavec pod nohy, ale ten obvykle zavazí a tak jsem si řekl, že než trochu povyroste, vyrobím mu na přechodnou dobu klasickou dřevěnou židli.  A protože mám ještě mladší dcerku, musím udělat židle rovnou dvě, jinak bude doma cirkus :-)

Materiál jsem nemusel kupovat, loni jsem si dělal do dílny pracovní stůl - taková vlastní adaptace klasicé hoblice - a zbylo mi pár kousků bukového dřeva. Bohužel se mi stává,  že se zaberu do práce a zapomínám fotit a tak ani u těchto výrobků nemám nafocený průběh výroby. Tak jen stručně popis a pár fotek hotových židliček.

Nohy mají průřez 30x30mm, zadní jsou do tvaru vyřezány na pásové pile a ofrézovány podle sololitové šablony. Prohnuté části opěradel jsou rovněž nejdříve vyříznuté na pásové pile, vnější stranu jsem načisto dohobloval ručním hoblíkem. Protože nemám hoblík, kterým by provedl totéž na vnitřní, konkávní straně, přebrousil jsem je nejdříve lamelovým smirkovým kotoučem v úhlové brusce. Je nutné ale být velmi opatrný, ubývá to velmi rychle. Následovalo ruční broušení pružným brousítkem - ty si vyrábím sám tak, že na kotoučové pile uříznu asi 1-2mm silný pásek dřeva a oboustrannou lepící páskou na něj nalepím smirek. Když je potřeba, přilepím z druhé strany ještě držadla.

Všechny spoje jsou klasicky na čep a dlab. Nejdříve vždy dělám dlaby, v tomto případě pomocí horní frézky s 8mm nástrojem.  Čepy jsem vytvořil na pile a na přesný rozměr doladil malým římsovníkem a dláty.

Sedák je masivní buk a na horní straně má mírnou prohlubeň. Tu jsem vybrousil  úhlovou bruskou s lamelovým kotoučem.

Všechny hrany jsou ofrézovány na poloměr 3,2mm, u zádových opěrek je poloměr 6,3mm. Lepeno Titebondem, mořidlo je zbytek z pracovního stolku. Lakováno vodou ředitelným lakem Renner.

Jo a abych nezapoměl, výška sedáku je 32cm.