středa 23. července 2014

Pracovní stolek pro školáka

Předchozí příspěvek jsem ukončil sestavením zásuvek, ty bylo následně nutné upravit tak, aby se daly do kontejnerů zasunout lehce, ale bez zbytečných vůlí. Dále jsem upravil obvod čela každé zásuvky tak, aby kolem dokola byla stejně široká mezera.



Na každé straně nad zásuvkami bude dále umístěna výsuvná deska, pro odkládání různých věcí. Výrobu těchto dvou desek jsem zahájil slepením spárovek o tloušťce 20mm. Oba konce jsou opatřeny dalšími kousky dřeva s léty napříč - jednak tím předejdu prohýbání a navíc tak bude pohledová strana ladit se zásuvkami díky shodné orientaci let.

Dlaby jsem vyrobil na frézovacím stolku frézou pr. 8mm podle vodícího pravítka. Samozřejmě jsem po prvním průchodu prkénko otočil a druhou stranou k pravítku přefrézoval znovu tak, aby dlab byl pěkně uprostřed. Z této fáze fotku nemám, foťák byl doma a já jsem byl líný pro něj zajít.

Čepy na koncích jsou nejdříve nahrubo ořezány na kotoučové pile. S pomocí úhlového vodítka jsem obyčejným kotoučem udělal sérii řezů, pěkně jeden vedle druhé, tak, abych skončil asi milimetr od rejskem narýsované linie. Výsledný povrch je pěkně drsný a nerovný, ale s tím jsem počítal a nechal si malý přídavek na doladění římsovníkem
Po označení šířky čepů podle předem vyrobených dlabů už stačilo jen staré známé "vezmeme si hoblík, pilku" :-D 





Celý spoj je zajištěn kolíky, pár kapek lepidla je pouze uprostřed. Pokud by se díky změně vlhkosti vzduchu chtěla prostřední deska roztáhnout nebo smrštit, spoj jí to umožní.


Writing desk for a school kid


I ended my last post in the moment when I was assembling the drawers, now I'll continue by fitting the to the opennings so they can slide easily, but without too much play. I also trimmed the fronts so the gap around them is uniform.



There will be a panel on each side of the table, which can be pulled out and should serve as a table extension. User can put some stuff on them or simply lay his forearm for better comfort. I started making them by gluing boards to desired width and planed everything to thickness of 20mm. At the ends I attached breadboards to stiffen them and also to cover the endgrain.

I made mortises in breadboard on router table using 8mm bit, running the board from both sides to stay at the center. Unfortunately I didn't have camera at hand at this point, so no pictures of the setup.

Tenons are rough cut on table saw and mitter gauge. Final fitting of the tenons is achieved by using rabbet plane.






Fixing the breadboards with pegs and just a few drops of glue in the middle. Again, this should allow the joint to expand and contract.


pondělí 21. července 2014

Pracovní stolek pro školáka - zásuvky

V tomto příspěvku bych rád ukázal postup výroby zásuvek do pracovního stolku, o kterém jsem psal v minulém příspěvku. Vyráběl jsem je už před několika týdny, ale dosud jsem si nenašel čas je dát na blog. Tak to teď trochu napravuju.

Do slepených kontejnerů jsem nejdřív musel doplnit dřevěné hranolky, po kterých se budou zásuvky pohybovat. Ty jsou přišroubované vruty, přičemž oba krajní jsou v rozšířených otvorech, aby se mohly pohybovat při změnách vlhkosti. Příště je ale raději umístím do drážek, mělo by to tak jít umístit ještě přesněji.

Následovalo nařezání všech dílů zásuvek. Čelo je pochopitelně dubové, stejně jako celý stůl. Všechna čela jsou naformátována tak, aby do výřezu pasovala s rovnoměrnou mezerou kolem dokola (ta ještě není definitivní, na finální rozměr bude dohoblováno po sestavení zásuvky)





Všechny vnitřní díly šuplíku jsou z topolu. K této volbě mě přivedly dva důvody - jednak nízká hmotnost a pak taky světlá barva, která udělá pěkný kontrast s tmavším dubem. Spojení pomocí ozubů, čelo s boky pomocí polozakrytých a zadní stěna s boky pomocí klasických otevřených ozubů. Následující obrázky dokumentují postup výroby.

Abych dodržel konstatní tlouštku materiálu před ozuby, vytvořil jsem si jednoduchou pomůcku - kousek dřeva ohoblovaný na tloušťku 6mm. Tloušťku tohoto pomocného prkénka nastavím na rejsku a přenesu na hranu budoucího čela.

Následně nastavím rejsek na šířku zbývající části hrany a orýsuju na bočnici

Tužkou označím polohy budoucích ozubů a podle dřevěného vodítka udělám šikmé řezy. Vodítko mi pomáhá udržet stejný úhel u jednotlivých ozubů. Odpad je potom odřezán lupínovou pilkou a řez začištěn dlátem

Čelo upnu do svěráku, bočnici položím a vyrovnám přesně podle hran  a podle předem narýsované čáry. Nožem potom orýsuju jednotlivé ozuby.


Na zadní stranu čela ještě rejskem udělám jednu linku podle tloušťky bočnice, přesněji řečeno o "chlup" méně. Po sestavení tak bude bok trochu vystupovat a můžu jej přesně dohoblovat. Pilkou proříznu co to jde, po obě narýsované čáry. Protože u polozakrytých ozubů není možné dořezat pilkou až do kouta, používám fintu, kterou jsem viděl na Youtube. Stačí do zářezu po pilce zasunout cidlinu a s citem kladívkem doklepnout. Je samozřejmě nutné použít kovové kladívko, palička by se poškodila.

V dalším kroku si pro usnadnění práce na stolní vrtačce navrtám řadu otvorů, následné vysekávání je pak výrazně snazší. Pak už jen ozuby vydlabu dlátem, nejdřív nahrubo s paličkou a pak dočistím ručně bez paličky. Na začátku vyrobená podložka tl. 6mm zde přijde k užitku, položím ji na stůl a když pak na ni přiložím dláto, bude stěna spoje mít rovnoměrnou tloušťku a bude hezky rovná.



A nakonec už zbývá spoj jen sesadit



Writing desk for a school kid


In today's post I'd like to show how I made the drawers. 

I started with drawer slides. They are simply screwed to the sides through elongated holes. But I think I'll use dadoes next time for easier alignment.


Drawer fronts are made of oak as the rest of the desk. I trimmed them so they fit into the openning with a uniform gap all around.





Drawers sides and back are made of poplar. I chose this wood because it is light and also because its colour. It will make nice contrast with the oak. The parts of all drawers are joined with half blind dovetails. 

I prepared 6mm thick piece of wood to help me maintain uniform depth of dovetails. Then set the marking gauge to that thickness and mark the baseline on drawer fronts.

Then set the marking gauge to the with of remaining part of the board and mark the sides.

Mark the location of  the tails and using wooden guide do a cuts. Then cut the waste out using coping saw and clean everything with chisels.

Drawer front is held in my Moxxon vise and side is placed and aligned. Then the position of each tail is marked with a knife.


Last step in marking the dovetails is to scribe a baseline, just a little bit shorter of  the side board thickness. That way the sides will sit a little bit proud and I can plane them flush. 

I'm starting cutting half blind dovetails by cutting along the line, at an angle with saw, from line to line. Then I'm using a trick I've seen on Youtube. I simply slide a card scraper into the slot and tap it with a metal hammer.

Then I drill a row of holes along the baseline to help remove the waste. Dovetail are finished with chisels a that 6mm board I made at the beginning, comes really handy to keep it nice and straight.